Информация и записване за „Танцова работилница“ 2019
ЛИНК КЪМ ОНЛАЙН ФОРМУЛЯР ЗА ЗАПИСВАНЕ:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSePE-diLkRFPI7NnOTNVMFDjKGZw0tGp66y2e3GEfViHWx-0A/viewform?usp=sf_link
Наложилата се вече изключително успешна пролетна интензивна танцова програма „Танцова работилница Dance It!” ще се проведе тази година от 1-ви до 7-ми април в София, в Dance Station – НДК (1-5 април) и Dance Station – Парадайз Мол (6 април), със заключителен спектакъл на 7 април от 19 ч. в Дом на културата „Искър“ – бул.“Кръстю Пастухов“ № 23 (до метростанция „Искърско шосе“). Програмата е плод на международно сътрудничество, което има за цел да допълни обучението по танц на младите танцьори – предимно от България, но и от цял свят. В течение на една седмица участниците посещават класове в пет различни танцови стила: класически балет (стил Баланшин), съвременни техники, джаз, хип-хоп и характерен танц. Класовете се водят от утвърдени хореографи от САЩ, активно действащи професионалисти, на върха на преподавателската и творческата си кариера. В продължение на една седмица те водят класове и градят репертоар, споделяйки своя уникален опит и творчески подход, които не са достъпни за танцьорите в рутинното им обучение. Освен в обучителните ателиета, всеки участник се включва и в разработването на репертоар.
Пролетната „Танцова работилница“ завършва с голям финален спектакъл – комбинация от иновативната работа на хореографите с участието на всички танцьори от Работилницата, както и представяне на репертоар от специално поканени артисти.
Тази година в рамките на Работилницата ще се проведат и отворени класове за всички, които не могат да се включат в дневните класове, а искат да се запознаят с учителите и да учат с тях. От 19 до 20 ч. в сряда (3.04), четвъртък (4.04), петък (5.04) и събота (6.04) ще представим по един от учителите чрез задълбочен разговор и кратък клас.
Всяка година няколко от най-добрите участници получават стипендии за лятно обучение в едни от най-утвърдените танцови училища и компании в САЩ.
Това ще е дванадесетото издание на програмата Пролетна “Танцова работилница”. Тя се провежда от 2008-ма година насам, като досега в нея са участвали над 1200 танцьора от България, Сърбия, Румъния, Гърция, Македония, Черна гора, Португалия и САЩ. Над 60 млади таланта са получили стипендии за обучение в училища като Pacific Northwest Ballet School – Сиатъл, Ballet Chicago, Debbie Reynolds Dance Studios – Лос Анжелис, Deeply Rooted Dance Theatre – Чикаго, Kansas City Ballet School, American Dance Festival и др. Много от бившите стипендианти на фондацията работят в танцови компании в Италия, Германия, САЩ, както и в български държавни танцови институции и частни танцови формации. В продължение на пет години програмата бе подкрепяна финансово от Фондация „Америка за България“. Тази година „Танцова работилница“ се осъществява с подкрепата на Фондация „Фулбрайт“ и на частни дарители от България и САЩ. Сърдечно им благодарим!
УЧИТЕЛИ
КЛАСИЧЕСКИ БАЛЕТ
Пола Уебър
Професор по балет и ръководител на Катедра „Танц” в „Консерватория за музика и танц” в Университета на Мисури в Канзас Сити
Пола Уебър има бакалавърска степен по танц от Butler University и магистърска от Smith College. Учила се е от майстори на балетното изкуство като Мария Талчиф, Жан Пол Комелин, Дърмът Бърк, Бейзил Томпсън, Лари Лонг, Марджъри Масмън и Маги Блак.По време на професионалната си кариера г-жа Уебър е изиграла повече от 45 солови роли, както в класически произведения като „Лебедово езеро” (Одет/Одилия), „Жизел” (Жизел), „Ромео и Жулиета” (Жулиета), „Пепеляшка” (Пепеляшка) и „Копелия” (Суанхилда), така и в съвременни творби като „Бароков концерт” на Джордж Баланчин (Първа виола), „Легенда за есенната река“ на Агнес ДеМил (Лизи Бордън), „Кармина Бурана“ на Джон Батлър и „Реката“ на Алвин Ейли. Работила е с утвърдени хореографи като Бил Т. Джоунс, Марго Сапингтън, Лора Дийн, Шон Кърън, Чарлз Молтън и Кевин „Йега” Джеф. Била е в трупите на Milwaukee Ballet (солист), Albany Berkshire Ballet (солист), Lyric Opera Ballet of Chicago(гост), Chicago Ballet, Тhe Indianapolis Ballet Theatre и Hartford Ballet (гост). В момента е един от директорите на Wylliams/Henry Contemporary Dance Company и ръководител на трупата на Albany Berkshire Ballet. Г-жа Уебър е работила като гост-преподавател в редица утвърдени учебни заведения в САЩ. Тя е вторият американски учител по балет, поканен да преподава някога в Shenyang Conservatory of Music, Шенян, Китай. Г-жа Уебър е носител на редица престижни награди от „Консерваторията за музика и танц” в Университета на Мисури в Канзас Сити, отличаващи я като блестящ педагог. Тя е един от официалните съдии на Regional Dance America и един от оценящите състоянието на студията, които са членове на National Association of Schools of Dance. Нейни хореографии се поставяни в Тhe Kansas City Ballet, the Albany Berkshire Ballet, the Kansas Regional Ballet, the Wylliams/Henry Contemporary Dance Company, Midwest Youth Ballet, Alexandra Ballet, Kansas City Youth Ballet, Allegro Ballet of Houston и City in Motion. Носителка е на три награди „Craft of Choreography” от Regional Dance America (2004, 2008 и 2014). Две нейни творби са представяни на Young Tanzsommer Dance Festival в Австрия от Allegro Ballet of Houston. През 2010-та тя получава националната награда за хореография от Regional Dance America, а през 2011-та е избрана за един от хореографите на National Choreographers Initiative 2011. Също така е член и бивш председател на CORPS de Ballet International, Inc.
СЪВРЕМЕНЕН И ДЖАЗ
Крисчън ван Хауърд
Alvin Ailey School, Montclair State University, VON HOWARD PROJECT
Крисчън ван Хауърд е артистичен директор на нюйоркската компания за съвременен танц VON HOWARD PROJECT VON HOWARD PROJECT. Развивайки своята международна дейност, той е работил с танцови артисти като Дъг Варон, Фернандо Бухонес, Дъглас Бекер, Джермал Барнс, Даниел Гвирцман и други. Крисчън е един от хореографите, получили гранта на NJ State Council of the Arts през 2006. Негови хореографии са поставяни на различни места по света, вкл. Германия, Япония, България, Колумбия, Чили, Южна Корея и на много места в САЩ, включително Dance Theater Workshop (сега New York Live Arts), Joyce SoHo, Dixon Placе и Тhe Ailey Citigroup Theater. Той е артист-преподавател за Dance New Amsterdam (2013), the American Dance Festival (Winter Intensive), Korean Dance Festival (2012), както и в няколко пролетни и лятното издание на „Танцова работилница“. Крисчън е носител на отличието „Специални преподавателски постижения“ на Virginia Commonwealth University’s (VCU) School of the Arts. Той преподава едновременно във Щатския университет Монклер, в департамента по Танц и Театър, както и в Alvin Ailey School Ню Йорк, в чийто екип е от 1998 г. Образованието му включва Бакалавърска степен от School of Classical and Contemporary Dance at Texas Christian University и магистърска степен от Tisch School of the Arts, New York University.
ХИП-ХОП
Андреа Бър
Go To Talent, Лос Анджелис
Андреа Бър е професионален хип-хоп танцьор. Живее в Лос Анджелис и работи към танцова агенция Go to Talent. През лятото на 2013 г. Андреа участва в турнето Macy`s Glamorama – Fashion in a New Light, заедно с Cirque de Soleil, Backstreet Boys и Шерил Кроу. Нейни скорошни изяви включват финала на телевизионното шоу The Voice, Comic Con и видеото Speakers Boom на Mandy Jiroux’s. През лятото на 2012 г. тя е избрана за един от 8-те американски участници в The Mobsters Way – шоуто на Monsters of Hip Hop в Лос Анджелис. Андреа Бър е била и асистент в турнето на Monsters of Hip Hop. Наскоро тя се снима в късометражния филм Today is the Day с режисьор и хореограф Тамара Левинсън и Даниел Кампос. Танцувала е и с Риана в X-Factor, участвайки в световната премиера на We Found Love, с хореографията на Тина Ландън и Таняша Скот. През 2011 г. Андреа прекарва 6 месеца в Китай, където преподава танци и изнася концерти. След завръщането си в САЩ, тя сърежисира пълнометражно хип-хоп шоу в Сиатъл. Танцовите й успехи включват: August Jackson Industrial в Лас Вегас, Poser’s LA, Carnival LA, шоуто на Cruz Control в Moore Theatre, Seattle Seahawks halftime show, Виетнамските музикални награди и Тhe Young Tanzsommer Austria Tour с Westlake Dance Center Performing Group. Андреа е още създател на хореография, която е избрана да се играе в Disneyland, Калифорния и на RDADance America Festival в щата Юта. Печелила е много творчески стипении като Steps on Broadway в Ню Йорк, Millenium Dance Complex в Лос Анджелис, Debbie Reynolds в Лос Анджелис, Monsters of Hip Hop, Company Dance, Hollywood Vibe, L.A. Elite, Encore, и West Coast Dance Explosion.
ХАРАКТЕРЕН ТАНЦ
Петър Илиев
Пасифик Нортуест Балет – Сиатъл, Балет Чикаго, Фондация „Танцово изкуство – Илиев“
Петър Илиев е завършил Държавното хореографско училище в София, а след това и Института за музикални и хореографски кадри – София. Започва професионалното си развитие като солист на Ансамбъл “Филип Кутев.” След пет годишна работа в ансамбъла продължава образованието си в National Dance Institute в Ню Йорк, където работи в тясно сътрудничество с един от гурутата на американския танц – Жак Дамбоа. В последствие Илиев става помощник-артистичен директор на ансамбъл в Остин, Тексас, където в продължение на четири години обучава над хиляда млади танцьора. Премествайки се в Калифорния, той продължава работата си в американската образователна система, преподавайки танц на стотици деца в специализирано училище по изкуствата. Година по-късно е назначен за артистичен директор на “Уестуинд” – една от първите танцови компании в САЩ, чиято мисия е запознаването на американската публика с богатството на етническия танц. Едновременно с това Илиев води и майсторски класове по характерни танци и български народни танци в десетки колежи и университети в различни части на САЩ, и поставя оригинални хореографии за професионални и любителски танцови компании в САЩ и Канада. През 2003 г. Илиев е поканен за преподавател по характерни танци и в престижното училище на Pacific Northwest Ballet в Сиатъл, a от 2005 г. е гост-преподавател в Ballet Chicago и Kansas City Ballet. Паралелно с преподаването в балетните училища, в продължение на няколко години той обучава по танци и голям брой ученици от общообразователните училища в Чикаго със средства, спечелени по специалната програма на американското правителство 21st Century. Натрупал безценен опит в САЩ, през 2008 г. Илиев възобновява дейността си в България чрез различните програми на фондацията му „Танцово изкуство – Илиев”, основана през същата година. Оттогава насам са развити и осъществени няколко изключително успешни образователни програми: пролетните и летните издания на интензивните танцови курсове Dance It, както и детските танцови програми за ученици от общообразователните училища в София „Танцуващи хлапета“. В България творческият заряд на Петър Илиев постепенно достига своя пълен потенциал, намирайки израз в създаването на няколко изключително оригинални хореографии, стигащи до сърцевината на българския народен танц и разчупващи неговата структура – отприщвайки неговите възможности като изразно средство чрез обогатяването му със специфичния изказ на балета и модерната техника. В това си начинание Илиев си сътрудничи творчески с изтъкнати американски хореографи като Крисчън ван Хауърд, Тереза Рут Хауърд и Пола Уебър, както и с някои от най-талантливите и продуктивни съвременни европейски композитори, които са писали музика специално за неговите продукции: Пейо Пеев, Петър Ралчев, Недялко Недялков, Светослав и Владимир Кърпарови, Константин и Александър Владигерови и Стоян Янкулов – Стунджи. Някои от акцентите на хореографията на Илиев са: Клик (2013, иновативно детско шоу); 5×5 + 1 (2014, концептуален, интердисциплинарен проект); Лястовичи полет (2014, още една радостна детска продукция); Кой открадна чипса? (2015, цветна детективска история); Извън рамки (2015, комбинация от различни форми на изкуство); Къде са слоновете? (2017, фантасмагоричен мюзикъл за деца). Освен това Илиев преподава и хореографира за финалните мюзикъли, изпълнявани от завършващите класове в Англо-американското училище в София.
ГРАФИК
Dance Station – НДК
ЗАЛА 1
9:00-11:20 Балет (техника и репертоар) Пола Уебър
11:30-13:50 Съвременен (техника и репертоар) Крисчън ван Хауърд
14:15-15:15 Характерен – Петър Илиев
15:25-17:45 Джаз (техника и репертоар) Крисчън ван Хауърд
ЗАЛА 2
11:30-12:30 БАЛЕТ – ДЕЦА Пола Уебър
15:30-17:50 Хип-хоп (техника и репертоар) Андреа Бър
ЦЕНИ
Фондация „Танцово изкуство – Илиев“ е организация с идеална цел и се стреми обучението по танц в програмата „Танцова работилница“ да е достъпно за всички – затова таксите са възможно най-ниски.
Таксата за участие в „Танцова работилница“ се заплаща след попълване онлайн на регистрационния формуляр.
Заплащането става по банков път на банковата сметка на Фондация „Танцово изкуство – Илиев“:
Първа инвестиционна банка (ПИБ), IBAN: BG62FINV91501016819649 BGN, BIC: FINVBGSF
Основание за плащане: Такса участие на … (три имена на участника).
РАННО ЗАПИСВАНЕ – до 15 март
• За 1 стил – 200 лв
• За повече от един стил – 280 лв
КЪСНО ЗАПИСВАНЕ – след 15 март
• За 1 стил – 220 лв
• За повече от един стил – 300 лв
БАЛЕТ ЗА ДЕЦА: 160 лв.
Всеки участник в първия ден ще получи цветна гривна обозначаваща стила, за който се е записал, или достъпа до всички стилове.
Регистрацията се счита за завършена, когато сумата постъпи в банковата сметка на фондацията, за което ще получите потвърждение от нас.
ОТСТЪПКИ
Групов бонус: При група над 4 танцьора всеки участник ползва 10% отстъпка от таксата за участие. За записване на групата, освен регистрацията на всеки неин член онлайн, моля отговорникът да изпрати имейл с всички имена на ilievdance@gmail.com
Индивидуален бонус: Препоръчайте танцовата работилница на ваш приятел, който до този момент не е участвал в наши прояви, и ще получите 10% отстъпка от вашата такса (след регистрацията и получаване на депозита за неговото участие). Тя/той трябва да ни съобщи вашето име.
Нe се възвръща такса при отказ от участие след първия ден на Работилницата.
За повече информация: 0888 293 676
ЗАПИСВАНЕ
Моля, попълнете формуляра онлайн тук:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSePE-diLkRFPI7NnOTNVMFDjKGZw0tGp66y2e3GEfViHWx-0A/viewform?usp=sf_link