За фондацията
Мисията на Фондация “Танцово изкуство – Илиев” като организация с международна дейност е да развива танцовото изкуство в България и неговото място в българската култура и общество, и да подпомага развитието на младите български танцьори, като ги среща с различен световен професионален опит.
Целите на фондацията могат да се опишат по следния начин:
Подпомагане на младите български танцьори в тяхното професионално развитие чрез:
- предоставяне на висококачествен танцов тренинг, равняващ се с нивото на световно известни училища и школи;
- мотивиране за световна кариера, най-вече чрез срещи, обучение и комуникация с утвърдени извън България професионалисти;
- разширяване на възможностите им за изява и реализация в България чрез въвличането им в различни продукции и чрез насърчаване на собствената им инициативност и предприемачески дух;
Реализиране на собствени танцови продукции с явна българска идентичност, които не само да обогатят съвременното танцово изкуство в България, но и да го направят известно в чужбина;
Подпомагане на културния обмен като цяло (между български и чуждестранни танцови, музикални и други артисти и творци);
Използване потенциала на танцовото изкуство за социално-образователни инициативи, мотивиращи деца, вкл. в риск, за тяхното пълноценно участие в обществения живот;
Участие в различни обществени иницитиви и лобиране пред държавни и общински структури за превръщане на танцовото изкуство в приоритет на културната политика.
През април 2008, 2009 и 2010 г. (по време на пролетната ваканция на учениците в България), по инициатива на българския хореограф и преподавател в Балет Чикаго, Петър Илиев, в Националното училище за танцово изкуство в София се проведоха първите 3 издания на “Танцова работилница” – интензивна танцова програма, която срещна млади танцьори от България и САЩ с изявени преподаватели и хореографи от двете държави. Младите таланти имаха възможността за една седмица да изучават четири основни вида танц: класически балет, модерен, български народни (2008) или характерни танци (2009, 2010), джаз (2008) или хип-хоп (2009). Всяка година в работилницата участваха около 120 деца от всички краища на България и 15 деца от САЩ. Преподавателите, които работиха с децата в първите три издания на Работилницата, са:
Даниел Дуел (Балет Чикаго), Маркъс Галанте (Ню Йорк Сити Балет), Гери Абът (Танцов театър „Дийпли рутед”), Мариана Денева (Национално училище за танцово изкуство), Соня Докинс (Танцов театър „Призм”), Христо Иванов (Национално училище за танцово изкуство), Алис Бергесън (Пасифик Нортуест Балет, Сиатъл), Даниел Круз (Танцова компания „Круз контрол” – Сиатъл), Жени Рангелова (Италия) и Петър Илиев (Балет Чикаго).
И трите издания на този уникален за България проект преминаха с невероятен успех! Ентусиазмът и желанието за работа и на учители, и на ученици бяха заразителни! Децата показаха невероятна дисциплина и талант, както и силно желание да учат и да продължават напред. Освен че усвоиха нови техники и движения, те участваха и в кратки хореографии, поставени от гост-преподавателите. Работилниците завършиха с концерти, на които бяха показани създадените хореографии, и в които се включиха и професионални танцови ансамбли. Свои постановки показаха ансамблите за народни песни и танци „Филип Кутев”, “Тракия”, “Пирин” и “Росна Китка”, Балет Арабеск, Балет Веда Джуниър и танцова група „Призм” от САЩ.
Проектът се радваше и на изключителен медиен интерес и беше широко отразен от основните телевизионни канали. Трите издания на „Танцова работилница” 2008-2010 бяха осъществени благодарение на щедростта и отзвчивостта на директорката на Националното училище за танцово изкуство, Марияна Денева, и бяха спонсорирани от Община Костенец, Балет Чикаго – САЩ и много български и американски частни дарители.
В резултат на това ползотворно сътрудничество Фондация „Танцово изкуство – Илиев” в партньорство с танцовата школа на Балет Чикаго осигури петнадесет пълни стипендии за обучение на български танцьори в интензивния лятен обучителен курс на „Балет Чикаго”. Така през 2008 г. петнадесет изключително талантливи и трудолюбиви българчета бяха обучавани за шест седмици в различни танцови стила в един от центровете на балетното изкуство в САЩ. Всички те бяха ученици на Националното училище за танцово изкуство в София, но идваха от различни краища на България и бяха селектирани от преподавателите в „Работилницата.” Техните родители и спонсори заплатиха единствено билета им до САЩ и обратно, а членове на българската и на балетната общности в Чикаго, със съдействието на българския консул в Чикаго, се погрижиха за тяхното настаняване.
Българските танцьори се представиха блестящо в САЩ. Те участваха във всички хореографии, поставени по време на летния курс и показани на финалния концерт през 2008 г., който се състоя на 25 юли в Columbia College – Чикаго. Техният талант и изключително добра подготовка не останаха незабелязани от американските експерти. Две от балерините, Николина Карагеоргиева и Елиза Калчева, бяха поканени да продължат обучението си и в целогодишната образователна програма на Балет Чикаго. Те оставиха отлични впечатления с работата си там. През 2010 г. друга участничка в „Танцова работилница” и ученичка от модерния профил на Националното училище за танцово изкуство – Ирина Кирилова– беше поканена от Балет Чикаго за целогодишната образователна програма.
След завръщането си в България всички възпитаници споделиха изключителното си задоволство от участието си в проекта. Те изразиха надеждата, че той ще продължи да съществува и да се развива, давайки възможност и на други изграждащи се танцьори да се обучават в различни танцови стилове от двете страни на океана. Именно с тази цел през юли 2008 г. в София създадохме международно ориентираната Фондация “Танцово изкуство – Илиев”, която пое задачата да гарантира продължаването и разширяването на проекта.
Петър Илиев
Артистичен Директор и председател на Фондацията
Петър Илиев е основният артистичен двигател зад Фондацията. Дейностите ни отразяват неговия дълъг опит като хореограф и преподавател и творческата му визия за бъдещето на изкуството танц. За него е удоволствие да бъде част от силен, квалифициран и ентусиазиран екип.
Розалина Лъскова
Член на Управителния съвет
Като изпълнителен директор на фондацията от средата на 2011 г. до февруари 2015 г. , Розалина Лъскова продължи невероятно успешния проект “Танцова работилница”, но и разшири дейността на фондацията. Тя има няколкогодишен професионален опит в държавната администрация на България и на Германия, в сфери като добро управление, административен капацитет, включване на гражданското общество в правенето на политики, електронно управление, транснационални проекти и Европейските структурни фондове. Работи по множество проекти и с неправителствената организация Обсерватория по икономика на културата, с която се стремят чрез анализи, публични дискусии, медийна активност и разнообразни други обществени инициативи и проекти да развиват политиките в сферата култура, изкуства, културни и творчески индустрии. Освен че обожава да е сред природата и се интересува от различните видове изкуства, Розалина се вълнува особено и от теми като творчество, лидерство, обществено развитие и силно гражданско общество.
Камелия Калоянова
Член на Управителния съвет
Камелия Калоянова има богат опит в управлението на проекти с организации, финансирани от Американската агенция за международно развитие (USAID), Световната банка, Американския департамент по земеделие и Европейските структурни фондове. Работи успешно в публичния и частния сектор и има солидни умения за бизнес развитие. Камелия също носи своя опит във формирането и управлението на неправителствени организации, разработването и изпълнението на проекти. Някои от проектите, по които е работила, са свързани със създаването на система за сертифициране и оценка на интервенции в сферата на устойчивия туризъм, както и изработването на пътеводител на добрите практики. Камелия също работи в сферата на културата като двигател на местното развитие.
Това изживяване ме промени напълно. Беше почти невероятно, че получихме възможността да работим с толкова добри преподаватели и хореографи. Това изостри чувствителността ми към света около мен и осъзнах възможностите, които все още се крият пред мен. Знам, че никога няма да гледам на света и себе си по същия начин.
Кайл Джонсън, САЩ
Много съм доволен от семинара, защото се научават много нови неща и се добива ценен опит в танците. Учителите бяха чудесни! Ще бъда много щастлив, ако Работилницата продължи да съществува, защото е важна за нашето развитие. Благодаря ви, че тя стана реалност за българските танцьори!
Деян Иванов, България
Знам, че това пътуване ще бъде едно от най-паметните събития в моя живот. Страшно ми хареса и се надявам скоро пак да се върна. Най-хубаво беше, когато всички се държахме за ръце и танцувахме в кръг. Смяхме се и се наслаждавахме на всеки миг.
Рина Шмизу, САЩ
Проектът Танцова Работилница промени живота ми. Запознанството с учителския колектив беше невероятно усещане. Те бяха изключителни професионалисти и като танцьори, и като педагози, и невероятен пример за подражание. Макар че работихме с тях за кратко, споменът за това ще бъде винаги жив в мен и с нетърпение очаквам възможността отново да работя с този страхотен екип.
Елиза Калчева, България
Пътуването ми до България беше невероятно изживяване. Усещането за богатството и различието на двете култури промени светогледа ми. С удоволствие учих български народни танци и в края на всяка репетиция бях широко усмихнат. Смятам, че се трудих много и се забавлявах невероятно. Ако пак ми се удаде възможност, със сигурност ще се върна.
Ригън Бел, САЩ
Страната ви е много красива и за нас беше удоволствие да пребиваваме и да танцуваме там. Беше също невероятно да се запознаем с хората и с културата на България.
Маделин Кох, САЩ
Бяхте много щедър в помощта си – посрещнахте ни на летището, превеждахте ни и ни водихте на места с чудесна храна. Беше страхотно да се запознаем с другите ученици от България. Всички бяха мили, гостоприемни и много ни помагаха.
Джеси Гереро, САЩ
Класовете бяха страхотни и целият курс – невероятно полезен за мен, но все пак, най-ценното за мен през тази седмица беше запознанството ми с хората и това, че се сприятелих с много ученици на нашата възраст, които живеят в толкова различна култура. Почти невероятно е колко развълнувани се чувствахме всички след концерта. Толкова беше трудно да оставя новите ми приятели. Раздялата ми с тях беше най-трудната част от пътуването, но така осъзнах колко невероятно беше цялото изживяване и колко съм щастлив, че можах да бъда там, дори само за седмица.
Хейли Холман, САЩ
Актуално
- Танцова работилница DanceIt! 2024: конкурс за стипендии в САЩ, лято 2024 и майсторски класове
- Танцово училище „Илиев“
- Информация и записване за „Танцова работилница“ 2019
- Deeply Rooted Dance Theatre 9. април 2018, 19:00 ч., Младежки театър
- Започна регистрацията за единадесето издание на Пролетна „Танцова работилница“!
Мисията на Фондация “Танцово изкуство – Илиев” като организация с международна дейност е да развива танцовото изкуство в България и неговото място в българската култура и общество, и да подпомага развитието на младите български танцьори, като ги среща с различен световен професионален опит.
Целите на фондацията могат да се опишат по следния начин:
Подпомагане на младите български танцьори в тяхното професионално развитие чрез:
- предоставяне на висококачествен танцов тренинг, равняващ се с нивото на световно известни училища и школи;
- мотивиране за световна кариера, най-вече чрез срещи, обучение и комуникация с утвърдени извън България професионалисти;
- разширяване на възможностите им за изява и реализация в България чрез въвличането им в различни продукции и чрез насърчаване на собствената им инициативност и предприемачески дух;
Реализиране на собствени танцови продукции с явна българска идентичност, които не само да обогатят съвременното танцово изкуство в България, но и да го направят известно в чужбина;
Подпомагане на културния обмен като цяло (между български и чуждестранни танцови, музикални и други артисти и творци);
Използване потенциала на танцовото изкуство за социално-образователни инициативи, мотивиращи деца, вкл. в риск, за тяхното пълноценно участие в обществения живот;
Участие в различни обществени иницитиви и лобиране пред държавни и общински структури за превръщане на танцовото изкуство в приоритет на културната политика.
През април 2008, 2009 и 2010 г. (по време на пролетната ваканция на учениците в България), по инициатива на българския хореограф и преподавател в Балет Чикаго, Петър Илиев, в Националното училище за танцово изкуство в София се проведоха първите 3 издания на “Танцова работилница” – интензивна танцова програма, която срещна млади танцьори от България и САЩ с изявени преподаватели и хореографи от двете държави. Младите таланти имаха възможността за една седмица да изучават четири основни вида танц: класически балет, модерен, български народни (2008) или характерни танци (2009, 2010), джаз (2008) или хип-хоп (2009). Всяка година в работилницата участваха около 120 деца от всички краища на България и 15 деца от САЩ. Преподавателите, които работиха с децата в първите три издания на Работилницата, са:
Даниел Дуел (Балет Чикаго), Маркъс Галанте (Ню Йорк Сити Балет), Гери Абът (Танцов театър „Дийпли рутед”), Мариана Денева (Национално училище за танцово изкуство), Соня Докинс (Танцов театър „Призм”), Христо Иванов (Национално училище за танцово изкуство), Алис Бергесън (Пасифик Нортуест Балет, Сиатъл), Даниел Круз (Танцова компания „Круз контрол” – Сиатъл), Жени Рангелова (Италия) и Петър Илиев (Балет Чикаго).
И трите издания на този уникален за България проект преминаха с невероятен успех! Ентусиазмът и желанието за работа и на учители, и на ученици бяха заразителни! Децата показаха невероятна дисциплина и талант, както и силно желание да учат и да продължават напред. Освен че усвоиха нови техники и движения, те участваха и в кратки хореографии, поставени от гост-преподавателите. Работилниците завършиха с концерти, на които бяха показани създадените хореографии, и в които се включиха и професионални танцови ансамбли. Свои постановки показаха ансамблите за народни песни и танци „Филип Кутев”, “Тракия”, “Пирин” и “Росна Китка”, Балет Арабеск, Балет Веда Джуниър и танцова група „Призм” от САЩ.
Проектът се радваше и на изключителен медиен интерес и беше широко отразен от основните телевизионни канали. Трите издания на „Танцова работилница” 2008-2010 бяха осъществени благодарение на щедростта и отзвчивостта на директорката на Националното училище за танцово изкуство, Марияна Денева, и бяха спонсорирани от Община Костенец, Балет Чикаго – САЩ и много български и американски частни дарители.
В резултат на това ползотворно сътрудничество Фондация „Танцово изкуство – Илиев” в партньорство с танцовата школа на Балет Чикаго осигури петнадесет пълни стипендии за обучение на български танцьори в интензивния лятен обучителен курс на „Балет Чикаго”. Така през 2008 г. петнадесет изключително талантливи и трудолюбиви българчета бяха обучавани за шест седмици в различни танцови стила в един от центровете на балетното изкуство в САЩ. Всички те бяха ученици на Националното училище за танцово изкуство в София, но идваха от различни краища на България и бяха селектирани от преподавателите в „Работилницата.” Техните родители и спонсори заплатиха единствено билета им до САЩ и обратно, а членове на българската и на балетната общности в Чикаго, със съдействието на българския консул в Чикаго, се погрижиха за тяхното настаняване.
Българските танцьори се представиха блестящо в САЩ. Те участваха във всички хореографии, поставени по време на летния курс и показани на финалния концерт през 2008 г., който се състоя на 25 юли в Columbia College – Чикаго. Техният талант и изключително добра подготовка не останаха незабелязани от американските експерти. Две от балерините, Николина Карагеоргиева и Елиза Калчева, бяха поканени да продължат обучението си и в целогодишната образователна програма на Балет Чикаго. Те оставиха отлични впечатления с работата си там. През 2010 г. друга участничка в „Танцова работилница” и ученичка от модерния профил на Националното училище за танцово изкуство – Ирина Кирилова– беше поканена от Балет Чикаго за целогодишната образователна програма.
След завръщането си в България всички възпитаници споделиха изключителното си задоволство от участието си в проекта. Те изразиха надеждата, че той ще продължи да съществува и да се развива, давайки възможност и на други изграждащи се танцьори да се обучават в различни танцови стилове от двете страни на океана. Именно с тази цел през юли 2008 г. в София създадохме международно ориентираната Фондация “Танцово изкуство – Илиев”, която пое задачата да гарантира продължаването и разширяването на проекта.
Петър Илиев
Артистичен Директор и председател на Фондацията
Петър Илиев е основният артистичен двигател зад Фондацията. Дейностите ни отразяват неговия дълъг опит като хореограф и преподавател и творческата му визия за бъдещето на изкуството танц. За него е удоволствие да бъде част от силен, квалифициран и ентусиазиран екип.
Розалина Лъскова
Член на Управителния съвет
Като изпълнителен директор на фондацията от средата на 2011 г. до февруари 2015 г. , Розалина Лъскова продължи невероятно успешния проект “Танцова работилница”, но и разшири дейността на фондацията. Тя има няколкогодишен професионален опит в държавната администрация на България и на Германия, в сфери като добро управление, административен капацитет, включване на гражданското общество в правенето на политики, електронно управление, транснационални проекти и Европейските структурни фондове. Работи по множество проекти и с неправителствената организация Обсерватория по икономика на културата, с която се стремят чрез анализи, публични дискусии, медийна активност и разнообразни други обществени инициативи и проекти да развиват политиките в сферата култура, изкуства, културни и творчески индустрии. Освен че обожава да е сред природата и се интересува от различните видове изкуства, Розалина се вълнува особено и от теми като творчество, лидерство, обществено развитие и силно гражданско общество.
Камелия Калоянова
Член на Управителния съвет
Камелия Калоянова има богат опит в управлението на проекти с организации, финансирани от Американската агенция за международно развитие (USAID), Световната банка, Американския департамент по земеделие и Европейските структурни фондове. Работи успешно в публичния и частния сектор и има солидни умения за бизнес развитие. Камелия също носи своя опит във формирането и управлението на неправителствени организации, разработването и изпълнението на проекти. Някои от проектите, по които е работила, са свързани със създаването на система за сертифициране и оценка на интервенции в сферата на устойчивия туризъм, както и изработването на пътеводител на добрите практики. Камелия също работи в сферата на културата като двигател на местното развитие.
Това изживяване ме промени напълно. Беше почти невероятно, че получихме възможността да работим с толкова добри преподаватели и хореографи. Това изостри чувствителността ми към света около мен и осъзнах възможностите, които все още се крият пред мен. Знам, че никога няма да гледам на света и себе си по същия начин.
Кайл Джонсън, САЩ
Много съм доволен от семинара, защото се научават много нови неща и се добива ценен опит в танците. Учителите бяха чудесни! Ще бъда много щастлив, ако Работилницата продължи да съществува, защото е важна за нашето развитие. Благодаря ви, че тя стана реалност за българските танцьори!
Деян Иванов, България
Знам, че това пътуване ще бъде едно от най-паметните събития в моя живот. Страшно ми хареса и се надявам скоро пак да се върна. Най-хубаво беше, когато всички се държахме за ръце и танцувахме в кръг. Смяхме се и се наслаждавахме на всеки миг.
Рина Шмизу, САЩ
Проектът Танцова Работилница промени живота ми. Запознанството с учителския колектив беше невероятно усещане. Те бяха изключителни професионалисти и като танцьори, и като педагози, и невероятен пример за подражание. Макар че работихме с тях за кратко, споменът за това ще бъде винаги жив в мен и с нетърпение очаквам възможността отново да работя с този страхотен екип.
Елиза Калчева, България
Пътуването ми до България беше невероятно изживяване. Усещането за богатството и различието на двете култури промени светогледа ми. С удоволствие учих български народни танци и в края на всяка репетиция бях широко усмихнат. Смятам, че се трудих много и се забавлявах невероятно. Ако пак ми се удаде възможност, със сигурност ще се върна.
Ригън Бел, САЩ
Страната ви е много красива и за нас беше удоволствие да пребиваваме и да танцуваме там. Беше също невероятно да се запознаем с хората и с културата на България.
Маделин Кох, САЩ
Бяхте много щедър в помощта си – посрещнахте ни на летището, превеждахте ни и ни водихте на места с чудесна храна. Беше страхотно да се запознаем с другите ученици от България. Всички бяха мили, гостоприемни и много ни помагаха.
Джеси Гереро, САЩ
Класовете бяха страхотни и целият курс – невероятно полезен за мен, но все пак, най-ценното за мен през тази седмица беше запознанството ми с хората и това, че се сприятелих с много ученици на нашата възраст, които живеят в толкова различна култура. Почти невероятно е колко развълнувани се чувствахме всички след концерта. Толкова беше трудно да оставя новите ми приятели. Раздялата ми с тях беше най-трудната част от пътуването, но така осъзнах колко невероятно беше цялото изживяване и колко съм щастлив, че можах да бъда там, дори само за седмица.
Хейли Холман, САЩ